Leczenie kanałowe pod mikroskopem – Bronowice i Kraków
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką, zapobieganiem oraz leczeniem chorób tkanek leżących wewnątrz zęba a także tkanek okołowierzchołkowych, czyli otaczających wierzchołek korzenia zęba. Jest to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi stomatologii. Dzięki leczeniu kanałowemu możliwe staje się dzisiaj uratowanie zęba przed jego usunięciem (ekstrakcją) i wieloletnie utrzymanie go w jamie ustnej.
W Specjalistycznym Centrum Stomatologii „Zarzecze” w Krakowie dla zapewnienia najwyższych standardów leczenia kanałowego wykorzystujemy:
- mikroskop stomatologiczny
- koferdam
- rentgenodiagnostykę cyfrową
- elektryczny pomiar długości kanału
- maszynowe opracowanie kanałów korzeniowych
Mikroskop stomatologiczny
Mikroskop stomatologiczny to urządzenie zapewniające optyczne powiększenie pola zabiegowego nawet 40x. Powiększony obraz jest trójwymiarowy, posiada dużą głębię i szerokie pole widzenia. W stomatologii pomocny jest głównie w czasie leczenia kanałowego zębów. Wykorzystywany jest również w czasie preparacji (szlifowania) zębów pod korony, mosty czy licówki. Wykorzystuje się go również do zakładania wypełnień w celu zapewnienia największej precyzji i dokładności w odwzorowaniu naturalnego kształtu zęba jak i integracji wypełnienia z tkankami zęba.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest konieczne:
- w trakcie ponownego (powtórnego) leczenia kanałowego,
- w przypadkach zakrzywionych korzeni i kanałów korzeniowych o nieprostolinijnym przebiegu,
- do lokalizacji ujść kanałów korzeniowych w przypadku zębów o nieregularnej anatomii,
- do lokalizacji kanałów dodatkowych,
- do usuwania złamanych narzędzi z kanałów korzeniowych
- do zamykania perforacji,do usuwania wkładów korzeniowych lub koronowo-korzeniowych ze światła kanału korzeniowego.
Do leczenia kanałowego możemy zaliczyć taki ząb, który poddany bodźcom termicznym (np. zimny lub gorący napój) reaguje długim, przewlekłym bólem, a także wtedy kiedy ból zęba wzrasta i intensyfikuje się wieczorem, w nocy, podczas dotyku i myciu, oraz w okoliczności pojawienia się obrzęku okolicznych tkanek. W sytuacji w której ząb obumarł i powstała przewlekła zmiana okołowierzchołkowa to bardzo częstym przypadkiem jest brak objawów bólowe, a diagnozuje się to na podstawie zdjęcia rentgenowskiego oraz badaniem żywotności miazgi.
Zastosowanie mikroskopu w każdym przypadku leczenia kanałowego zapewnia powiększenie i doskonałe oświetlenie pola zabiegowego, a tym samym lepszą widoczność szczegółów niewidocznych nieuzbrojonym okiem ludzkim. Komora przeciętnego zęba ma wymiar ok 2mmx3mm. Na takim obszarze znajdują się ujścia kanałów korzeniowych (czasem nawet czterech), które lekarz w czasie leczenia kanałowego musi odnaleźć aby móc je prawidłowo udrożnić, opracować na pełnej długości a następnie szczelnie wypełnić. Mikroskop wprowadza do praktyki stomatologicznej nową jakość pracy. Pozwala zobaczyć szczegóły niewidoczne gołym okiem umożliwiając dokładne, precyzyjne i skuteczne leczenie kanałowe.
Oczywiście sam sprzęt to nie wszystko. Gwarancją sukcesu, które określa leczenie kanałowe pod mikroskopem jest jego optymalne wykorzystanie przez lekarza posiadającego kierunkową wiedzę, doświadczenie i umiejętności w dziedzinie endodoncji.
Korefdam
Koferdam to arkusz gumowy służący do izolacji zęba w trakcie leczenia kanałowego lub zachowawczego. Koferdam zwiększa bezpieczeństwo Pacjenta w trakcie zabiegu zapewniając:
- izolację wnętrza zęba od dostępu śliny i zawartej w niej bakterii
- izolację jamy ustnej i gardła od środków chemicznych stosowanych do płukania kanałów korzeniowych,
- kontrast i poprawę widoczności pola zabiegowego
- ochronę przed przypadkową aspiracją płynów czy materiałów do dróg oddechowych
Rentgenodiagnostyka cyfrowa
Cyfrowa rentgenodiagnostyka w porównaniu z konwencjonalną rentgenodiagnostyką na kliszy zapewnia:
- znaczną redukcję dawki promieniowania jonizującego 6-9 krotnie
- skrócenie czasu ekspozycji
- natychmiastowe uzyskanie obrazu prześwietlanego zęba na ekranie monitora
- możliwość obróbki obrazu poprzez regulację kontrastu i jasności
- możliwość liniowego pomiaru długości kanału korzeniowego i średnicy zmian w kości
- wyeliminowanie chemicznego wywoływania klisz
- łatwość archiwizacji zdjęć
Dzięki nowoczesnym metodom obrazowania i cyfrowej rentgenodiagnostyce wykonywanie zdjęć w trakcie leczenia kanałowego jest bezpieczne i zgodne z zasadami ORP (Ochrona Radiologiczna Pacjenta). Dysponujemy aparaturą pozwalającą na dodatkową redukcję dawki promieniowania u dzieci i młodocianych dzięki specjalnemu programowi pediatrycznemu.
Elektroniczny pomiar długości kanału
Prawidłowy pomiar długości kanałów korzeniowych jest warunkiem osiągnięcia sukcesu w leczeniu endodontycznym (kanałowym).
W SCS „Zarzecze” obok metod radiologicznych stosujemy elektroniczny pomiar długości kanałów za pomocą urządzenia o nazwie endometr. Elektroniczny pomiar długości kanałów przy pomocy endometru zapewnia precyzyjną lokalizację przywierzchołkowego przewężenia kanału wyznaczając tym samym jego długość.
Machaniczne opracowanie kanałów korzeniowych
W SCS „Zarzecze” obok metod ręcznego opracowania kanałów korzeniowych stosujemy również instrumenty rotacyjne zapewniające mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych. Do mechanicznej pracy w kanałach korzeniowych wykorzystujemy urządzenie o nazwie endomotor. Praca w kanałach jest bezpieczna, ponieważ urządzenie posiada wbudowany endometr i kilka trybów pracy. W momencie kiedy pilnik zbliża się do do przewężenia przywierzchołkowego lekarz słyszy potwierdzenie w postaci sygnału dźwiękowego, dodatkowo na monitorze wyświetla się głębokość preparacji kanału i odległość od wierzchołka korzenia. Przed przypadkową zbyt głęboką preparacją kanału chroni autorewers czyli zmiana kierunku obrotów automatycznie wycofująca narzędzie z kanału. Zapraszamy klientów na profesjonalne leczenie kanałowe pod mikroskopem – Kraków, Bronowice i okolice.