Na czym polega BONDING?
Bonding to procedura stomatologiczna zaliczana do stomatologii adhezyjnej- wykorzystuje siłę wiązania pomiędzy naturalnymi tkankami zęba ( szkliwo, zębina) a żywicą zawartą w materiale kompozytowym.
Niewątpliwą zaletą tego sposobu odbudowy tkanek twardych zęba jest brak konieczności dużej
ingerencji = preparacji ( mechanicznego przygotowania) powierzchni zęba. Dlatego odbudowa estetyczna zęba poprzez BONDING jest zaliczana do bezpiecznych, minimalnie inwazyjnych procedur stosowanych we współczesnej, nowoczesnej stomatologii.
Bonding kompozytowy pozwala na poprawę wyglądu zęba w trakcie 1 wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Lekarz stomatolog oczyszcza powierzchnię zęba a następnie dokonuje minimalnej korekty w zakresie jego powierzchni. Następnie przygotowuje powierzchnię zęba i po jej przepłukaniu nanosi specjalną żywicę ( tzw. BOND). Kolejnym krokiem jest aplikacja materiału światłoutwardzalnego w pożądanym kolorze, precyzyjne nadanie mu odpowiedniego kształtu i naświetlenie materiału lampą stomatologiczną.
Jakie są wskazania do wykonania procedury BONDINGU?
Wskazania do zabiegu obejmują
- maskowanie pęknięć
- maskowanie przebarwień tkanek zęba
- korektę kształu zęba
- zamykanie diastem (dużych, międzyzębowych „szpar”)
- odbudowa ukruszeń
- wydłużanie, powiększanie zębów startych, zbyt małych lub nieproporcjonalnie krótkich
- nadbudowa zęba przy korekcie okluzji ( zgryzu)
- korekta kształtu zęba po leczeniu ortodontycznym- jako procedura wspomagająca umożliwiająca poprawę wyglądu lub warunków zgryzowych w sytuacjach gdy możliwości ortodontycznej korekty są ograniczone
Jakie są zalety BONDINGU?
Niewątpliwe zalety procedury BONDINGU to:
- szybka, widoczna poprawa wyglądu zęba już po 1 wizycie w gabinecie stomatologicznym
- łatwość protokołu
- brak agresywnej preparacji tkanek zęba
- niska cena zabiegu, w porównaniu do alternatywnych rozwiązań ( korony, licówki porcelanowe)
- doskonałe rozwiązanie tymczasowe
Czy BONDING posiada ograniczenia?
Ograniczeniem procedury Bondngu będzie podatność materiału kompozytowego na ścieranie i przebarwianie się, które powoduje że efekty nigdy nie będą tak przewidywalne i niezmienne w czasie jak odbudowy z ceramiki ( licówki ceramiczne, korony pełnoceramiczne). Materiał kompozytowy zawsze wymagać będzie regularnego ‚serwisowania- korekt, uzupełnień itp.Bonding trzeba powtarzać by efekt był stabilny w czasie.
Dlatego procedura często jest traktowana jako rozwiązanie tymczasowe, również ze względów ekonomicznych. Pozwala także na wizualizację efektu docelowego, do którego w przyszłości można będzie dążyć wykorzystując bardziej trwałe rozwiązania.